Programmet

Pr mdr

 

 

Følg Os på Facebook

Årets arrangement

Fredag den 24. august mellem 17.00 og 23.00

Programmet for dette års Kultur & Idrætsnat

 

Programmet for Kultur & Idrætsnatten vil kunne hentes på nedenstående link når det er færdigudarbejdet

LINK TIL 2018 KULTUR & IDRÆTSNATTEN i Sønderborg

 

Søndertorv

 

17.00 – 17.15 Sønderskovskolens Idræts SFO Klub

17.15 – 17.35 TS- Sønderborg Rhonrad

17.35 – 17.55 Sønderborg Garden

17.55 – 18.15 Dancing Dukes

18.15 – 18.35 Vidar Gymnastik og Kampidræt - gymnastik

18.35 – 18.55 Chung Un

18.55 – 19.15 Dybbøl Idræts og Ungdomsforening M/K Mix

19.15 – 19.35 Ashihara Karate Sønderborg

19.35 – 19.50 TS - Sønderborg Rhonrad

19.50 – 20.20 DGI Sønderborgegnens Minimix & junior / ynglinge

20.20 – 20.40 Vidar gymnastik og Kampidræt - kampidræt

20.40 – 20.55 Sønderborg Yachtklub - Præmieoverrækkelse for sejlads

 

Nørre Havnegade

 

Sønderborg Husflidsforening

Foreningen Købmandsgården

Stafet for livet

Kristendemokraterne

KLF Kirke og Medier

ADHD

DCH – Broager

Sønderborg Sergeants

Nye Borgerlige Sønderborg

Krop og Kræft Teamet

SOSU-elever bruger velfærds-

teknologi i Sønderborg Kommune

Sønderborg Forsyning

Dartklubben ”Fluen”

Røde Kors

MAF

Als Gokart Klub

Sønderborg E-Sport

 

MultiKulturHuset

 

Åbent hus i Sønderborg Kunstskole

17.00 – 19.00 Musik i Cafeområdet

ved Tom Donovan

18.00 – 19.00 Yoga - altanen første

sal– alle kan være med

19.00 – 20.00 Talkes: Journalist kommunikations-

ekspert Lotte Hansen og skuespiller Mette

Marckmann, Moderator: tidligere redaktør på JV i Sønderborg Morten

Jacobsen

20.00 – 21.00 Yoga - altanen første

sal– alle kan være med

20.30 – 21.15 Koncert med Sønderjysk Pige og

Drengekor

 

Lokal scenen på Havbo Plads

 

17.15 – 17.45 HitFabrikken

18.00 – 18.30 TroubleBand

18.45 – 19.15 Loud Lovers

19.30 – 20.00 2nd hands

20.15 – 20.45 Agenda

21.00 – 21.30 Opus 2 Big band

 

Sønderborg Slot

 

Museum Sønderjylland - Sønderborg Slot

 

Dorotheas Kapel:

17.30 – 18.00

Dorotheas Kvintet

 

Slotskøkkenet

 

19.00 - 20.00

Røde Kors Butikkerne - Modeshow

Riddersalen

 

17.00 – 17.30 Musikskolen

17.30 – 18.00

Sønderjysk Pige og

drengekor

18.00 – 18.30

Ældre Sagens Sangkor

18.30 - 19.00 Gospelfællesskabet –

Gospel 4 kids

19.00 –19.30 Gospelfællesskabet –

Gospel 4 Teens

19.30 – 20.00Hearts of Gospel –

New Hope Gospel Choir

20.00 - 20.30Nordalskoret

20.30 – 21.00 Alskoret

21.00 – 22.00 Opus 2 Big Band

Slotskajen

 

DBL-KOONSO

Krifa

Ungdomsskolen

CrossFit Sønderborg

Hærhjemmeværnet – Marine-

hjemmeværnet

Natteravnene

Tandslet Friskole

By og Miljø Sønderborg Kommune

Stenklubben Als

Det lille Teater

Gospelfællesskabet

De 17 Verdensmål

VidensBy Sønderborg Kommune

De Tyske Foreninger

Disponibel til fyrværkerimontering

Dybbøl Efterskole

Langesø Spejderne

Broagerlands Rideklub

Sønderborg international School

Gnisten - Netværkshuset

Kompetencecenter for Demens

 

 

Sønder Havnegade

 

 

Sønderborg Sportsdykkerklub

Myten – den årlige pudsedag

Støtteforening for Hospice Sønderjylland

Sind Sønderborg

Integrationsrådet

Chung Un

Sønderborg Musikskole

Ornitologisk Forening for Als og Sundeved

UC Sønderjylland -. Sygeplejeskeskolen

Sønderborg Helsecenter

Børns Voksenvenner

Dansk Folkeparti

Diabetesforeningen i Sønderborg

AlsLUG Linux

Bedre Psykiatri Sønderborg

Borgerforeningen

Alsingegildet

Socialdemokretiet

Venstre

Venstres Ungdom

LOF

Sønderborg Kommune Børn og Ungeområdet – Frelsens Hær

SF Sønderborg

Kvindeparaplyen

Sønderborg Golfklub

Alternativet i Sønderborg

Folkebevægelsen mod affald i naturen

Butterfly Women

Nyreforeningen Sønderjylland

JCI Sønderborg

Konservative Vælgerforening Sønderborg

Dance All Over Gråsten

Udsatterådet – Kirkens Korshær – Hus Forbi – De Psykiske Væresteder

FOA

Fælleslisten

Alsalsa Dans

Als – Fyn Broen

Alliance Francais

Røde Kors Samaritterne

 

SOLO ved trappen MTB Sønderborg sammen med Adventurerace Als

 

Slotskajen

 

Vidar-Ulkebøl Håndbold

Sundhedsplejen i Sønderborg

Børn, Uddannelse og Sundhed i

Sønderborg

Sundhedscentret i Sønderborg

Historie og Samfund for Als og

Sundeved

Sønderjysk Pige og Drengekor

Fonden Kærbo – Kærbo for Afrika

Samrådet Alssund – Spejderne

LO – Dansk Metal

Værestedet Social Psykiatrien

NADA Sønderborg

ODD Fellow Logerne

Sønderborg Hjerneskadeforening

Røde Kors Samaritter

Falck Alarm

Sønderborg Roklub

Sønderborg Squash Klub

Sønderborg Svømmeklub

Store Scene Nørrebro

 

17.00 – 18.00 NYD Jazz Sønderborg

Art Ensemble Syd Brazilian Friends

 

18.00 - 18.45

Sønderborg Musikskole

 

19.30 – 21.00

Salsa ved orkestret Viva

 

21.00

Integrationsprisen

 

22.40

Thomas Buttenschøn

& Band

 

Christian den X´s Bro

 

Brand og Redning

Ambulance Syd

Havnetrappen

 

Nydamselskabet

 

Sønderborg Yachtklub

 

Sønderborg Roklub

 

Sønderborg Svømmeklub

 

 

Rundt i byen

 

Tango Sønderborg Rådhushallen

kl. 18.00 – 22.00

 

Ringridermuseet Åbent hus

kl. 17.00 – 21.00

 

Odd Fellow Logen Åbent hus

kl. 17.00 – 21.00

 

Museet SBS Åbent hus Bygn. F

Sønderborg Sygehus kl. 17.00 – 20.00

 

Sønderborg Gospel Sct Marie Kirken

Choir, koncert kl. 21.00